Az oldal semmilyen felelősséget nem vállal a hozzászólásokért!

Üdv, Vendég

TÉMA: Tüzérség

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 15 16:30 #55847

  • Magyarharcos
Mit tom én, csak eszembe jutott, legyen már repülő is, így lett Göring-sárkánya.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 15 16:36 #55848

  • Gipszj
Magyarharcos írta:
Mit tom én, csak eszembe jutott, legyen már repülő is, így lett Göring-sárkánya.

Ez jó!
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 15 16:41 #55851

  • Magyarharcos
Gipszj írta:
Magyarharcos írta:
Mit tom én, csak eszembe jutott, legyen már repülő is, így lett Göring-sárkánya.

Ez jó!


Addig jó hogy jó, de akkor minek kellett volna annak lennie?
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 16 10:51 #55892

  • Panther
Mármint hogy mi a Göring sárkánya? Az speciell engem is érdekelne.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 16 18:12 #55923

  • Magyarharcos
Akkor lehetne a Do-335. A sárkány is elől tüzet okád, de szerintem hátul is elég veszélyes!
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 16 19:37 #55935

  • Panther
Ez egy elég gyenge haonlat.

Mondjuk a PPS-41 sem igazán hasonlít egy gitárra.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 16 21:22 #55940

  • Magyarharcos
Panther írta:
Ez egy elég gyenge haonlat.

Mondjuk a PPS-41 sem igazán hasonlít egy gitárra.


De szólóban?<br><br>Szerkesztette: Magyarharcos, Időpont: 2011-04-16 23:22
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 17 11:07 #55955

  • Panther
Még a bendzsó el is menne, ne de a gitár.

Visszatérve egy előző kérdésemre:

Valaki tud egy oldalt, ahol bővebb magyr nyelvű infókat találok a 80 cm-es Bofors légelhárító lövegről.<br><br>Szerkesztette: Panther, Időpont: 2011-04-17 13:08
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 17 16:17 #55969

  • HunBütyök
75 és 80 mm-es változatok voltak, magyar nyelvű infóról ne is álmodj... De iránnak is volt belőle pár darabocska.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 17 16:45 #55971

  • Panther
Nem létezik, hogy nincs. A 75 mm-esről még nem hallottam.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 17 18:19 #55973

  • HunBütyök
De létezik. Írd be google-ba, kiírja magyar oldalon?
Elárulom, hogy a Bofors a Model 29 légvédelmi ágyút két külön űrmérettel gyártotta a megrendelő országok kívánsága szerint. Volt 80 mm-es és 75 mm-es is. A lenygelek és mi 80 mm-est vettünk például, az irániak, kínaiak, törökök, belgák meg mások meg 75 mm-est.

The widely acknowledged success of the 40-mm Bofors gun has tended to overshadow the fact that the Swedish company of Bofors also made a larger and quite successful 75-mm (2.95-in) anti-aircraft gun. The Bofors concern has always been insistent that this gun was evolved by the company alone, but it cannot be overlooked that the design was being formulated at a time when Bofors was working in close association with the Krupp team resident in Sweden as a means to avoid the terms of the Versailles Treaty. It now seems almost certain that some form of cross-fertilization occurred between the two teams, for almost at the same instant the Krupp team produced a 75-mm (2.95-in) gun that led eventually to the famous German &amp;#8216;88&amp;#8217; and Bofors produced its 75-mm (2.95-in) Model 1929. The Model 29 differed in many details from the Krupp 75-mm (2.95-in) design, but the two weapons had a very similar performance. Other similarities were that both used a cruciform carriage with a central traverse, and that both guns used barrels of similar length and construction. But whereas the Krupp gun was used in only limited numbers by the German navy and a few South American states, the Bofors model was adopted by the Swedish armed forces in two versions. There were two main models of the Bofors gun, the Model 29 and Model 30. These differed only in detail, but to confuse matters both were produced for export in calibres of 75 mm and 80 mm (2.95 in and 3.15 in). Export versions were sold to Argentina, China, Finland, Greece, Hungary, Iran and Thailand, some in 75-mm (2.95-in) and some in 80-mm (3.15-in) calibre. One of the largest customers was Hungary, which received 80 mm guns; these were used extensively during the period when the Hungarian army was allied with the Germans along the Eastern Front from 1941 to 1944, and more were retained for home defence. In Hungary the Model 29 was known as the 8-cm 29 M. Another 80-mm (3.15-in) customer was the Dutch East Indies, but few of these weapons survived after 1942. The Bofors gun was a sound but unspectacular performer. It used a cruciform firing platform that was lowered to the ground from two wheeled axles, which were then completely removed before firing. A horizontal breech block mechanism was fitted, and this was virtually the same as that used on the Krupp gun. However, the Bofors gun did have one thing that the Krupp design lacked, namely an overall simplicity of design: the Bofors gun had little of the complicated fire-control equipment that was used on the Krupp design and proved to be easy to operate, even in the hands of relatively untrained personnel. Thus when the Bofors gun was used in China it proved to be remarkably effective, and the type was chosen for its overall simple approach by such armed forces as those in the Dutch East Indies, which had to rely on a personnel force with few technical assets. Overall, the Bofors gun was a sound gun but one that was soon outperformed by later designs.

The Swedish Bofors Model 29 was sold to various countries in both 75-mm (2.95-in) and 80-mm (3.15-in) calibres. It was a sound design produced by Bofors when German designers were working in Sweden on the 88, and so there were many design features common to the two.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 18 05:09 #55992

  • HunBütyök
Amúgy totál durva hogy nem ismeri valaki a 75 és 80 mm-es model 29 és model 30 légvédelmi ágyúkat... Pedig éppen olyan fontos szerepük volt nekik mint a 88-asnak.

Vajon a brit 3 hüvelykes légvédelmi ágyú (76,2 mm), a szovjet 76,2mm-es M1938 légvédelmi ágyú a szintén szovjet 85 mm-es 52-K, az olasz 90 mm-es légvédelmi ágyú, az amerikai 90 mm-es M2 a brit 3,74 hüvelykes légvédelmi ágyú is halovány folt a világháborúval foglalkozók ismeretanyagában?
Oké, nem várom hogy a francia 75 mm-es légvédelmi ágyúkat kívülről fújja mindenki (mle 15, mle1 7, mle 39)

Ha engem kérdeztek, nekem a kedvenc légvédelmi ágyúm a világháborúból a francia libsik* 75 mm-es mle 39 ágyúja.

Páncélosok ellen is kiváló volt, kis célfelületet mutatott, hatszoros kukkerja volt és percenként 20-30 lövés leadására volt képes. A nácimacik* is besorozták őket 7.5 cm Flak M17/34(f) néven.


*Múlt-Kor nyomán
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 18 10:51 #56001

Panther írta:
Nem létezik, hogy nincs. A 75 mm-esről még nem hallottam.


Keresni kell, mert aki keres az talál
De sok anyag tényleg nincs:

Bofors 29M 80mm-es légvédelmi ágyú

A svéd Bofors-cég licence alapján 1929-től a MÁVAG által gyártott légvédelmi löveg. Javított változata a 29/38 jelzést viselte. A 29/44 jelűből csak a prototípus készült el. A 750 m/s kezdősebességgel rendelkező, nagy lőszabatosságú, középsarkos, pajzs nélküli Bofors 29 M 8 cm-es légvédelmi ágyú a honi légvédelem fő eszköze volt, s megtalálható a kivonuló csapatoknál és a Folyamőrség hajóin is. Tömörgumi-abroncsos kétkerekű szállítótengelye kis sebességet engedett meg, ezért vontatóként megfeleltek a lassú KV-40 traktorok is. A közepes és nagy magasságban repülő célokra időzített gránáttal lőtt. A Gamma-Juhász légvédelmi lőelemképzővel lőelemképzős, anélkül táblázatos lőeljárással tüzelhetett. Egy 4 löveges üteg felszereléséhez 1 lőelemképző, 1 röpirány- és sebességmérő, 2 távmérő is tartozott. Bár a Bofors 29 M 8 cm-es légvédelmi ágyú űrmérete megfelelt a kategóriájába tartozó német és szovjet légvédelmi ágyúkénak (8,8, illetve 8,5 centiméter), 6000 méteres magassági tűzhatással nem volt elég hatásos a magasabban repülő bombázók ellen. A Bofors 29 M 8 cm-es légvédelmi ágyú nagy tűzereje és lőszabatossága miatt alkalmas volt ellenséges erődök és páncélos járművek leküzdésére is, repesz-, illetve páncélgránáttal. Hatásos lőtávolság: 6-8 kilóméter, oldalirányhatár: 360°, magassági irányhatár: -3°-+80°, tűzgyorsaság: 20 löv/perc. 1929-1941 között 145 Bofors 29 M 8 cm-es légvédelmi ágyút gyártottak, 1942-ben további 66-ot rendeltek, de 1943-1944 között csak 22 készült el.

A Haditechnikai Intézet foglalkozott a 29/38M Bofors ágyú továbbfejlesztésével. A fejlesztés keretén belül került kialakításra az új csőszerkezet, aminek eredményeként 20%-al megnövekedett a csőhöz tervezett gránát kezdősebessége. Elkészült a 29/43M és a 29/44M lövegcső és a 42/44M légvédelmi gránát, amely már 910 m/s kezdősebességgel rendelkezet. A fejlesztések eredményeként megnövekedett a légvédelmi ágyúk hatótávolsága (17000 m) és lőmagassága (10800 m).

A 29M 8cm Bofors légvédelmi ágyúhoz használt 8cm 29/35M páncélgránát 100m-es távolságon 83mm páncélt, 500m-es távolságon 77mm páncélt és 1000m-es távolságon 70mm páncélt volt képes átütni. A lövedék kezdősebessége 750m/s volt.

Kb. ez minden, de ellenőrizhető forrásból csak a 2. bekezdés származik: 193.224.76.4/download/bjkmk/bsz/bszemle2003/hdm120302.html
A többiért nem tenném tűzbe a kezem...
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 18 14:57 #56003

  • Panther
Na, ez éppen elég lessz, köszönöm. Épp egy oldalt készítek a falum 44-es történelméről, és ez oda pont megfelelő terjedelmű lesz, mert nem kimerítően hosszú leírásokat adok, hanem alapokat, és linkeket írok azoknak, akik többre kíváncsiak. De nem is a haditechnikáról szól az oldal elsősorban, de úgy gondoltam, érdemes belecsempészni (egy idegen szavak, kifejezések szótárával egyetemben, amihez egy másik fórumotok jön kapóra)


Hunbütyöknek:

Az lehet, hogy dúrva, hogy nem ismerem kimerítően ezeket a modelleket, de ha mindenki tudna mindent, minek lenne ez az oldal? Főleg a fórum, az erre van kitalálva (részben). Ne félj, biztos tudnék neked újat mondani, főleg, ha azt vesszük, hogy gimiben Marathontól az Öbölháborúig tartottam törielőadásokat az osztályomnak potyaötösökért.

Itt is kerestem ezekről infókat, de sajnos még nincsenek ilyen cikkek. De ahogy az oldal fejlődik, hamarosan biztosan lesznek.

Szerkesztette: Panther, Időpont: 2011-04-18 17:02<br><br>Szerkesztette: Panther, Időpont: 2011-04-18 17:04
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 18 19:04 #56020

  • Panther
Most vettem észre, hogy bár a SiG33 PzKpfw I önjáró tarackról szóló cikknél valóban a kérdéses jármű képe van, a SiG33 PzKpfw II önjáró tarack cikkéhez is az előbb említett típus képe van beszúrva.

Mellesleg azt sem értem, hogy az un. \&quot;Stuka zu Fuss\&quot;-hoz miért egy alapváltozatú Sdkfz 251-es képe van berakva, hiszen a neten számos kép kering a konkrét altípusról.

Szerkesztette: Panther, Időpont: 2011-04-18 21:09<br><br>Szerkesztette: Panther, Időpont: 2011-04-20 15:32
Téma zárolva.
Az oldal megjelenítéséhez szükséges idő: 0.24 másodperc
Joomla templates by a4joomla