Az oldal semmilyen felelősséget nem vállal a hozzászólásokért!

Üdv, Vendég

TÉMA: Tüzérség

Válasz/Re:Tüzérség 2011 ápr. 26 08:23 #56289

  • Panther
Ezt én is így tudom. A magyar néphadseregben is alkalmazták később sokáig.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 jún. 10 17:34 #57243

  • Magyarharcos
EGy pár gyors kérdés, mind tüzérséggel kapcsolatos:
1) A 88mm-es ágyúnak a 8 fős személyzete ki mit csinált?

Egy párig eljutottam magam is:
1)Parancsnok.
2)Horizontális kezelő.
3)Vertikális kezelő.
4)Töltő.

(Ha netán elírtam a kezelők hivatalos nevét akkor most elnézést kérek)

És a maradék négy? Rohangált a lőszeres láda és az ágyú között?

Tábori ágyú, mozsár, tarack.
Ha a XIX. szd-ra gondolok, akkor a tábori ágyú közvetlen lőtte az ellenfelet, a mozsár erődítmény falakat döntött le, a tarack pedig a falakon belülre szórta a gránátjait, vagy a saját csapatok feje fölött átlőve, az ellenség arcvonalába csapódtak csapódtak a lövedékei.

Kérdés:
Ezek a funkciók ugyan úgy megmaradtak a világháborúban is?<br><br>Szerkesztette: Magyarharcos, Időpont: 2011-06-10 19:35
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 jún. 11 08:31 #57251

  • Com. Hakapeszi
<br><br>Szerkesztette: Com. Hakapeszi, Időpont: 2011-06-11 10:40
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 jún. 11 08:31 #57252

  • Com. Hakapeszi
Magyarharcos írta:
EGy pár gyors kérdés, mind tüzérséggel kapcsolatos:
1) A 88mm-es ágyúnak a 8 fős személyzete ki mit csinált?

Egy párig eljutottam magam is:
1)Parancsnok.
2)Horizontális kezelő.
3)Vertikális kezelő.
4)Töltő.

(Ha netán elírtam a kezelők hivatalos nevét akkor most elnézést kérek)

És a maradék négy? Rohangált a lőszeres láda és az ágyú között?

Tábori ágyú, mozsár, tarack.
Ha a XIX. szd-ra gondolok, akkor a tábori ágyú közvetlen lőtte az ellenfelet, a mozsár erődítmény falakat döntött le, a tarack pedig a falakon belülre szórta a gránátjait, vagy a saját csapatok feje fölött átlőve, az ellenség arcvonalába csapódtak csapódtak a lövedékei.

Kérdés:
Ezek a funkciók ugyan úgy megmaradtak a világháborúban is?&lt;br&gt;&lt;br&gt;Szerkesztette: Magyarharcos, Időpont: 2011-06-10 19:35




A második kérdéssel kezdem. Először is a tábori ágyú az ellenfelet lőtte közvetlen tüzeléssel az alacsony röppálya miatt. Eleinte tömör ágyúgolyóval meg kartáccsal, majd srapnellel és gránáttal is. Ezek felnagyított verziói az ostrom és a tengerészeti lövegek, amiket falak erődítések illetve hajók
megsemmisítésére használtak.
A második leggyakoribb a tarack, az űrméretéhez viszonyított rövidebb csőhossza miatt, ugyanolyan űrméretű ágyúhoz képest könnyebb és ezáltal mozgékonyabb volt. Csatában főleg gránátot lövöldözött, de már a XIX. században kezdett elmosódni a határ a tarack és az ágyú között, olyan köztes típusok, mint az orosz unikornisok (amik igazából 18. századiak) illetve a Francia 1853 mintájú 12 cm-es tábori lövegek által. Ezek gyakorlatilag ágyú és tarack feladatot is betölthettek, mivel a csőhosszuk a kettő között volt valahol, később a hátul töltő lövegek megjelenésével a tarack meg az ágyú megint élesen elkülönült egy ideig.
A mozsár már nagyon speciális, és nem falak rombolása, hanem a fal mögötti dolgok rombolása volt a feladata első sorban gyújtólövedékkel, gránáttal.

Az első világháború idején ez a megkülönböztetés még fenn áll, igaz már hátultöltő lövegekkel. De a szerepük kezd megváltozni egy kicsit. Eleinte még minden kb. úgy megy, mint anno.
De a feladatok szépen módosulnak a lövészárok háborúhoz megfelelően. Igazán hatásosnak a nagy kaliberű tarackok bizonyultak, az egyik leghíresebb talán a németek sFH. 13-asa, amik elég könnyűek voltak ahhoz, hogy eleinte mozgó harcban is megállják a helyük, de később amikor a front megmerevedett is helyt álltak.

Ami baj volt velük az a viszonylag rövid lőtáv volt, így szépen elkezdett nőni a tarackok csöve a háború után. Elég csak összevetni egy bármilyen második világháborús tarackot egy első világháborússal és látni, hogy a csőhossz az L/20 helyett közelebb jár az L/30 hoz. Ezeket a hosszabb csövű fegyvereket ágyútaracknak nevezik általában és a második világháborúban a német és az orosz tüzérségnek is a gerincét adták. Ezek az ágyúk voltak a mindenesek.

Mellette megmaradtak a sima ágyúk is, de nagyobb súlyuk, kisebb mozgékonyságuk miatt kisebb szerepet kaptak. Főleg az ellenséges tüzérség kiiktatása volt a feladatuk nagy lőtávuk miatt.

A tábori ágyúk szerepét inkább a páncélelhárítók vették át és az eredetileg tábori lövegnek szánt ágyúk, mint mondjuk a Zis-3 is elsősorban, mint páncélelhárító lett ismeretes. Hozzá kell tenni, hogy az első világháborús eredetű tábori ágyúk is egész jól beváltak a szerepkörben egy kis módosítással, mint pl. a híres francia 75-s.

A mozsarak pedig ritka szörnyetegek lettek. Nagy kaliber, hatalmas pusztító erő, és nagy részt csak erődítmény rombolásra alkalmas. A kisebb kaliberű mozsarak már ritkaság számba mentek. Kisebben itt pl. a magyar harminc és felest értem.

A flakot illetően, nem csak nyolcan voltak, hanem tudtommal vagy 11-n:

1. parancsnok
2. horizontális irányzó
3. vertikális irányzó
4. töltő
5. lőszer kezelő
6. lőszer kezelő
7. gyújtó beállító, gyújtó beállító
8. gyújtó beállító, lőszer kezelő
9. lőszer kezelő
10. lőszer kezelő
11. vontató sofőr

Láttam olyan változatot is, ahol a vonató sofőrét nem sorolták bele, így csak 10-n voltak, és a nyolcas számú gyújtó beállító is simán csak mint lőszer adogató volt feltüntetve.
Azért kellett ennyi lőszer adogató, hogy a nagy tűzgyorsaságot biztosítsák, illetve ha valakit kilőnek és másnak kell a helyére állnia akkor is legyenek elegen.
Ha bármi kérdés van még szívesen segítek, ha pedig az elnevezésekben valami hiba van csak javítsátok ki nyugodtan mert angolból fordítottam önerőből.

Szerkesztette: Com. Hakapeszi, Időpont: 2011-06-11 10:42<br><br>Szerkesztette: Com. Hakapeszi, Időpont: 2011-06-11 10:43
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 jún. 11 15:51 #57253

  • Magyarharcos
És miután sok ideig tartott egy Flak 88-as felállítása, és lő állapotba tétele, ezért körbe szerelték egy csinos páncéllal és lánctalpat tettek alá.

Amúgy a tüzérségél akkor csak jól sejtettem 1-2 dolgot, de így most már pontosabb minden.


Jut eszembe, ha ugyan azt a löveget örökölte, akkor képesnek kelletett lenni akár légvédelmi lövedékek kilövésére is nem? Vagy azért változtattak rajta annyit, hogy ez már nem volt lehetséges?

Szerkesztette: Magyarharcos, Időpont: 2011-06-11 17:52<br><br>Szerkesztette: Magyarharcos, Időpont: 2011-06-11 17:53
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 jún. 11 16:44 #57256

  • Com. Hakapeszi
Magyarharcos írta:
És miután sok ideig tartott egy Flak 88-as felállítása, és lő állapotba tétele, ezért körbe szerelték egy csinos páncéllal és lánctalpat tettek alá.

Amúgy a tüzérségél akkor csak jól sejtettem 1-2 dolgot, de így most már pontosabb minden.


Jut eszembe, ha ugyan azt a löveget örökölte, akkor képesnek kelletett lenni akár légvédelmi lövedékek kilövésére is nem? Vagy azért változtattak rajta annyit, hogy ez már nem volt lehetséges?

Szerkesztette: Magyarharcos, Időpont: 2011-06-11 17:52&lt;br&gt;&lt;br&gt;Szerkesztette: Magyarharcos, Időpont: 2011-06-11 17:53


Mármint ha jól értem azt kérdezed,a Tigrincs ágyújával lehetett-e kilőni légvédelmi lövedéket?
A légvédelmi lövedék igazából nem más, mint egy sima repesz-romboló gránát, amit bizonyos magasságon való felrobbanásra állítanak be, szóval nem igazán beszélhetünk légvédelmi lövedékről amennyire én tudom. Egyébként meg képes volt ugyanazon lövedékek kilövésére a harckocsi löveg is, mint a sima légvédelmi ágyúk és lőttek is ki vele repesz gránátot eleget gondolom.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 jún. 11 16:52 #57257

  • Magyarharcos
Ja, erre gondoltam.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 jún. 11 17:22 #57262

  • Panther
Akkor nagy volt a tolongás egy 88-as körül.

Főleg ellenséges tűzben. El tudom képzelni, hogy 40-ben Arrasnál a kezelők mind próbálnak behúzódni a pajzs mögé, Rommel meg kint áll és irányít. Bár, ha jól emlékszem, akkor még nem alkalmazták a ajzsot.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 jún. 12 08:58 #57268

  • HunBütyök
\&quot;Akkor nagy volt a tolongás egy 88-as körül.\&quot;

Minden löveg körül...

brit 5.5 hüvelykes ágyútarack: 10 fő
német 2 cm flak 30: 7 fő
német 7,5 cm-es gyalogsági löveg: 5 fő
amerikai M1 240 mm-es nehéz tarack: 15 fő
brit 6 fontos pct. ágyú: 6 fő


És még sorolhatnám, amint látjátok picurka és óriási ágyúknál is sokan voltak...

Ilyenkor szoktam felhozni példának a jó kis reális PC játékot ahol egyedül kezelem brit ejtőernyősként a Flak 36-ot és percenként lövök vele 20-at.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 jún. 13 05:30 #57295

  • Panther
Hm, mint a CoD-ban. Egy brit 25 fontost mennyien kezeltek? Már ha a vontató Morrist is számoljuk.

A battlefieldben is \&quot;egyemberes\&quot; lövegek vannak, de nehéz is lenne megcsinálni reálisan. Főleg multiplayerben.<br><br>Szerkesztette: Panther, Időpont: 2011-06-13 07:31
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 jún. 13 09:39 #57302

  • Com. Hakapeszi
Panther írta:
Hm, mint a CoD-ban. Egy brit 25 fontost mennyien kezeltek? Már ha a vontató Morrist is számoljuk.

A battlefieldben is \&quot;egyemberes\&quot; lövegek vannak, de nehéz is lenne megcsinálni reálisan. Főleg multiplayerben.&lt;br&gt;&lt;br&gt;Szerkesztette: Panther, Időpont: 2011-06-13 07:31


Hatan kezelték. Lövegparancsnok, töltő, irányzó, lövegzár kezelő,lőszer pakoló meg egy gyújtó beállító. A vontatót beleszámolva talán hozzájöhetett még egy fő.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 jún. 13 11:30 #57308

  • Panther
Köszönöm.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 júl. 21 15:21 #58162

Íme egy cikk a Gustav-ról:

gizmodo.com/5821389/the-largest-gun-ever-built
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 júl. 21 17:13 #58170

  • Zeki
Nos, nekem ez a cikk nem tetszett.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség 2011 júl. 21 19:25 #58180

  • HunBütyök
Ennyi anyagból mennyi 15 cm s.FH 18-at tudtak volna gyártani....
Téma zárolva.
Az oldal megjelenítéséhez szükséges idő: 0.22 másodperc
Joomla templates by a4joomla