Az oldal semmilyen felelősséget nem vállal a hozzászólásokért!

Üdv, Vendég

TÉMA: Tüzérség

Válasz/Re:Tüzérség! 2011 dec. 18 17:38 #60175

  • Magyarharcos
Igaz hogy jobb konstrukció és kamerával ellátott, de 1 \"Wasserfall\" 1 ellenséges gép.

Visszont a, hogy is írtad?

Ja, meg van \"Reimtocher\" visszont, ha jól emlékszem, be repítették volna a gép rajba, és ott robantották fel, nem kellett hozzá közvetlen találat hogy leszedjen egy repülőgépet.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2011 dec. 19 16:14 #60183

  • Panther
Igen, repeszekkel szórta volna meg a gép környékét.

Viszont komoly hiányossága volt a Wasserfallal szembe, hogy vezetékes volt. Ha egy gép elvágja a vezetéket, mielőtt még célba ér, vége a rakétának.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2011 dec. 19 19:16 #60185

  • Gipszj
Ezzel együtt is a vezetékes a jobb kisebb hatótávolság esetén, gyakorlatilag nem lehet zavarni. Viszont a kisebb hatótávolság mellett van még egy hibája: a lövedék sebessége korlátozott. Ha egy repülőgép neki repül akkor vagy elvágja a huzalt vagy a huzal vág le belőle egy darabot. Megjegyzem az első változat a gyakori. De hány lövedéket lőnek ki hiába. Pedig a nagykaliberű hajóágyúkból leadott lövés is drága, valahol mintha azt olvastam volna, hogy egy 16\"-es lövés több mint ezer dollár volt már az ötvenes években is.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2011 dec. 19 20:41 #60187

  • Panther
Az jó kövér

Mindenesetre ha a kettőt kombinálják (a rádió távvezérlést a repeszekkel), talán jobb lett volna.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2011 dec. 23 08:22 #60221

  • Magyarharcos
Panther írta:
Igen, repeszekkel szórta volna meg a gép környékét.

Viszont komoly hiányossága volt a Wasserfallal szembe, hogy vezetékes volt. Ha egy gép elvágja a vezetéket, mielőtt még célba ér, vége a rakétának.



Azért meg néznék egy ilyet. Szolid 6 km réz kábel a rakéta után feltekerve.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2011 dec. 24 21:52 #60245

  • Panther
Fiúk, ha van aki ismeri a V3-ast, a \"nagynyomású szivattyút\", akkor nézzétek meg, az irakiaknak volt egy 100 mm-es lövege, ami Izraelig is ellőtt, feltűnűő a hasonlóság a két terv között, csak épp ez meg is épült, és működőképes is volt. Mekkorát eshetett az amcsik álla, mikor megtalálták
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2012 jan. 17 18:43 #60585

  • Zeki
Fegyverest írta:
Valaki legyen szíves felhomályosítani, hogy ugye vannak a különböző lövegtípusok: ágyú, tarack, aknavető, mozsár, stb.

Ezek között a különbség ugye a cső hosszában van.

Na most az én kérdésem, hogy ezen túlmenően a használatban mi volt a különbség? Konkrétan a tábori, gyalogsági és hegyi ágyúnak mi volt a rendeltetése?

Ugye az ágyú és tarack között a fő különbség a tüzelési szög. Ágyú lapos, tarack meredek.

Lapos szög nagyon fontos, ha \"direkt\" az irányzás, pl: páncéltörő-, légvédelmi-, harckocsi-, hajóágyú, stb.

A tarack meredeken tüzelt, ezért alkalmas volt olyan célpontok eltalálására, amik a látóhatáron túl vannak. Indirekt tűzvezetés. A fal, a fák, a házak mögé lehetett vele lőni.

Ha a közvetlen irányzásra ott voltak a páncéltörő lövegek, a közvetettre meg a tarackok, akkor mire/mi ellen használták a tábori/gyalogsági/hegyi ágyút?

Lehet, keverem a szezont a fazonnal, de egyre nehezebben alszok emiatt, úgyhogy várom az értelmes (tehát nem \"az általános használtra volt\" vagy wikipédiát belinkelő) válaszokat.

Köszi!
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2012 jan. 17 19:18 #60587

  • Gipszj
A lövegek alsó és felső szögcsoportban lőnek. A hegyiágyút azt szét lehet(ett) szedni darabokra. Egy-egy darab súlya nem szokta meghaladni a 150 kg-t. Leginkább öszvéreken szokták szállítani. Meglepő módon hegyekben szokták használni. Miután szétszedhető (öt-hat darabra) és összerakva se nagy, ezért nem tartozik a legnagyobb tűzerejű lövegek közé. A tábori tüzérség lövegei (ha jól tudom, de ez nem biztos) általában 15 cm-es űrméretet nem haladják meg. A többiben inkább a nálam járatosabbak válaszára hagyatkoznék. A klasszikus páncéltörő ágyú alacsony, legnagyobb csőemelkedése se nagy (emiatt a használati távolsága is 2-4000m-t nem haladja meg, viszont a pásztázott lőtávolsága a nagy kezdősebesség miatt nagy. Élőerő ellen a lövedék gyenge repeszhatása miatt nem túl hatásos. A tábori tüzérség ennek az ellenkezője, persze páncéltörő lőszerrel korlátozottan páncélrombolásra is alkalmas.<br><br>Szerkesztette: Gipszj, Időpont: 2012-01-17 20:29
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2012 jan. 18 09:14 #60588

  • fegyverest
Nem pontosan így értettem, de ha kicsit belebonyolítottam azzal, hogy annyi féle ágyút soroltam fel, akkor maradjunk csak a hegyen.

Ugyanis, ahogy volt hegyi ágyú, úgy volt hegyi tarack is. Mindkettő azonos űrméretben hasonló torkolati sebességgel és hasonló lőtávval rendelkezett (természetesen a tarack tüze a lövedék íves pályája miatt kicsit lassabb, kicsit rövidebb).

Szóval, ha én egy másodikvibcsis tüzér parancsnok lennék a hegyen, akkor mikor melyik lövegtípust használjam, és miért?
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2012 jan. 18 18:04 #60590

  • Gipszj
fegyverest írta:
Nem pontosan így értettem, de ha kicsit belebonyolítottam azzal, hogy annyi féle ágyút soroltam fel, akkor maradjunk csak a hegyen.

Ugyanis, ahogy volt hegyi ágyú, úgy volt hegyi tarack is. Mindkettő azonos űrméretben hasonló torkolati sebességgel és hasonló lőtávval rendelkezett (természetesen a tarack tüze a lövedék íves pályája miatt kicsit lassabb, kicsit rövidebb).

Szóval, ha én egy másodikvibcsis tüzér parancsnok lennék a hegyen, akkor mikor melyik lövegtípust használjam, és miért?

Ez sok mindentől függ. Közvetlen vagy csak közvetett irányzással érhető-e el a cél, a cél jellege szerint inkább függőleges vagy vízszintes kiterjedésű, esetleg osztott lőszert használ-e és a lényeg mi áll rendelkezésre. A háború nem kívánságműsor vagy videojáték, aazal kell harcolni ami van.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2012 jan. 19 11:18 #60592

  • fegyverest
Gipszj!

Abban, hogy egy hadsereg, főleg egy szegény és kicsi hadsereg azzal harcol, ami éppen a rendelkezésére áll, abban teljesen igazad van.

Azonban elméleti szinten nem tudom felfogni a dolgot.

Az ágyúkat eredetileg a várfalak rombolására fejlesztették ki. Ezért lőnek laposan, hogy 90 fokban tudjanak becsapódni a lövedékek. A tarackok, mozsarakat azért fejlesztették ki, hogy amíg a falakat lerombolják, addig is lőni tudják az erőd belsejét.

A XX. századra viszont ez teljesen megváltozott. Már nem végvárak falait lődözték az ágyúkkal, hanem élőerőt, járműveket, épületeket, repülőket, és ellenséges tüzérséget.

Úgy tudom, hogy az egy alap dogma, hogy akkor rombol leginkább egy gránát, ha 90 fokos a becsapódási szöge.

Élőerő és tüzérség ellen a tarack az ideálisabb, hiszen a tarack gránátja fentről érkezik, így nagyobb a romboló hatása. Lövészárokba is fentről lehet csak belőni.

Az épületeket és fentről érdemes lőni, hisz egy ház legvékonyabb, leggyengébb része a tető.

Az erődök ellen is inkább a fentről érkező tűz volt az ideálisabb, hiszen ekkorra az erődök már nagyon laposak voltak Amúgy is, könnyű ágyúkkal még felesleges is volt lőni az akkori már elég masszív vasbeton bunkereket. Ezek ellen inkább nehéztarackokat, meg nehézmozsarakat (pl: 305 mm mörser) kellett előírásszerűen használni.

A repülőt szerintem felesleges is taglalni.
A járművek ellen oké lenne a lapos szög, hiszen annak az oldalát kellett eltalálni. Erre a feladatra viszont gyakorlatilag az összes hadsereg direkte páncéltörő lövegeket szerzett be ágyúk helyett.

A tarack és az ágyú is irányozható közvetlenül, vagy közvetve. A távolság leküzdésére pedig inkább nagyobb lövegeket használtak.

Szóval nem tudok olyan célpontot felsorolni, aminél az ágyú használata az ideális. Ennek ellenére mégis folyamatosan fejlesztették, újakat rendszeresítettek, egy csomó pénzt költöttek rájuk. Szóval tuti, hogy volt valami konkrét céljuk.

De mi az? Mi az, amit az ágyú tudott, és a többi nem?
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2012 jan. 19 17:53 #60594

  • Panther
Pontosság.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2012 jan. 19 19:23 #60596

  • Gipszj
fegyverest írta:


...Az épületeket és fentről érdemes lőni, hisz egy ház legvékonyabb, leggyengébb része a tető....

Ez nem föltétlenül igaz. A II. világháború előtt megjelent légoltalmi előírások szerint az újonnan épített épületeknél (lakóházaknál is) a záró födémet (padlás) bombatalálatra kellett méretezni. (Nem arra, hogy a bomba ne üsse át, hanem arra, hogy annyira lelassítsa, hogy mielőtt a bomba leérne a földszintre már robbanjon 0,003sec késleltetést feltételezve. Ilyenek Budapesten a Boráros tér környéki házak. A ház oldala nem volt annyira erős mint a födém.<br><br>Szerkesztette: Gipszj, Időpont: 2012-01-19 20:23
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2012 jan. 20 15:06 #60600

  • fegyverest
Pontosság?

Ki tudnád fejteni, hogy miért meg mennyivel pontosabb az ágyú, mint a tarack?
Téma zárolva.

Válasz/Re:Tüzérség! 2012 jan. 20 22:44 #60608

  • Gipszj
fegyverest írta:
Pontosság?

Ki tudnád fejteni, hogy miért meg mennyivel pontosabb az ágyú, mint a tarack?

Várom a felvilágosításodat.
Téma zárolva.
Az oldal megjelenítéséhez szükséges idő: 0.29 másodperc
Joomla templates by a4joomla