Az oldal semmilyen felelősséget nem vállal a hozzászólásokért!

Üdv, Vendég

TÉMA: Kelet-Európa

Válasz/Re:Kelet-Európa 2011 szep. 25 18:35 #59170

  • Magyarharcos
Hát igen. Ellenséges csapatok demorazilása és a saját csapatok \"felvidítása\" édekében hasznos volt az ilyen, amikor nem mondták meg a pontosat, vagy eltúlozták.

Pl:
Bátor Szása egymaga legyőzőt 10 aljas náci diszn*t, mielött egy aljas orvlövész megsebezte, de még ekkor is megölt 5-öt mielött meggyilkólták volna.

Na meg az egyéb hasonló dolgok, meg más-más nemzeteknél természetesen.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Kelet-Európa 2011 szep. 25 18:57 #59172

  • Számvéber Norbert
Magyarharcos írta:
Hát igen. Ellenséges csapatok demorazilása és a saját csapatok \"felvidítása\" édekében hasznos volt az ilyen, amikor nem mondták meg a pontosat, vagy eltúlozták.

Pl:
Bátor Szása egymaga legyőzőt 10 aljas náci diszn*t, mielött egy aljas orvlövész megsebezte, de még ekkor is megölt 5-öt mielött meggyilkólták volna.

Na meg az egyéb hasonló dolgok, meg más-más nemzeteknél természetesen.


Más a propaganda, és megint más a belső (nem nyilvános) nyilvántartás. Nem véletlen, hogy 1991-ig a szovjet második világháborús veszteségi adatok szigorúan titkosak voltak. De voltak...
Egyébként a csapatok hadműveleti iratai felettébb őszinték és szókimondóak. Nem véletlen, hogy ezek is titkosak voltak a Szovjetunió széteséséig.<br><br>Szerkesztette: Számvéber Norbert, Időpont: 2011-09-25 20:58
Téma zárolva.

Válasz/Re:Kelet-Európa 2011 szep. 25 21:18 #59177

Számvéber Norbert írta:
karoton írta:
Számvéber Norbert írta:
karoton írta:
Szép számok, kérdés, hogy milyen valóságtartalom van mögöttük... Ha már a meséknél tartunk, nekem a 77 magyar népmese világát idézi az az állítás, miszerint pontos nyilvántartások létezhetnek a katlancsaták veszteségeiről
Mert mi is történhetett ilyenkor? A hadosztály már részekre szakadva, a parancsnokok egy része öngyilkos lett, az iratokat égetik, a katonák egy része már elesett, más része különböző nagyságú csoportokban épp kapitulál, egy részük szintén különböző nagyságú csoportokban pedig éppen kitörni készül, hogy aztán akár több heti bolyongás után jusson el a szovjet vonalakig, vagy útközben megsemmisüljön, felbomoljon és hazamenjen, partizánnak álljon stb. De persze minden csoport mellett - halottak, foglyok, kitörők - ott vannak azok az emberek, akik pontos nyilvántartást vezetnek és ezeket eljuttatják a felettes parancsnokságoknak, hogy elkészüljenek a pontos veszteségnyilvántartások, igen bizonyára így volt


Tábori távbeszélőről, rádióról, drót nélküli távíróról hallottál-e már? A katonai nyilvántartás nem úgy ment a II. vh-ban, mint a középkorban, vagyis nem egy íródeák baktatott a \&quot;nagyember\&quot; mögött, lesve minden elejtett szavát.
Az általad felvetett esetet alapul véve: a bekerített, majd kitört hadosztály utolsó lejelentett létszámát leírták veszteségként, majd a saját csapatokat ismét elért katonák számával fokozatosan korrigálták a mennyiséget. Az ellenséges vonalak mögött partizánként tovább harcolókat a partizáncsoportok vették állományba, és ha hiszed, ha nem, ezek is jelentettek.
Ha megnézted volna, a táblázat nem halottakról, hanem végleges veszteségről (halottak és eltűntek), valamint sebesültekről és betegekről készült.&lt;br&gt;&lt;br&gt;Szerkesztette: Számvéber Norbert, Időpont: 2011-09-25 17:59


Bármilyen hihetetlen halottam a modern eszközökről:) Bizonyára az 1941-ben különféle jól működő távbeszélő eszközökkel híresen jól elátott szovjet alakukatoknál az általam leírt különféle csoportok mindegyikénél akadtak ilyen eszközökkel elátott emberek
Ha megnézted volna ( hogy pontosan idézzelek:) ) ezt írtam \&quot;Milliók \&quot;tűntek el\&quot; a hivatalos terminológia szerint és közülük sokak sorsa máig ismeretlen\&quot; erre raktál be egy halottak-eltűntek táblázatot, amire azt mondtam, hogy max. ennyit tudhatunk róluk, többet nem, tehát részletes és pontos veszteségnyilvántartásról kár beszélni...
Van a táblázatban több mint 600 ezer ember, akiknek egy része a harctéren meghalt, vagy kitört és meghalt mielőtt elérte a saját vonalakat vagy már ott végezték ki mint dezertőrt helyben vagy a szűrőtáborokban esetleg a Gulágon végezte, partizán lett és meghalt, hazament de nem érte meg a háború végét, fogságba esett és szállítás-menet közben meghalt, gyűjtő- és fogolytáborban meghalt, beállt hiwinek és meghalt, különféle nemzeti-nemzetiségi egységbe beállva esett el stb. és még csak a halottakról beszélünk...
Amit tudhatuk, hogy a teljes összeomlás előtti utolsó megkapott jelentések szerint - ami nyilván más-más időpont volt a különböző egységeknél - hány halottat jelentettek összesen, utána már csak találgatni lehet... Ugyanígy a foglyok számát is csak becsülni lehet - leginkább a német források alapján... Így lehetnek szigorúan csak BECSÜLT adataink pl. a kijevi katlan halottainak számáról, BECSÜLT adataink a foglyokról, és viszonylag pontos számunk a kettő ( illetve eltűntekkel három ) összegéről...


Minden egyes egyénre lebontott veszteség-nyilvántartás, olyan, amelyben nincs eltűnt, tehát mindenki sorsa egyértelműen tisztázott, egyetlen hadviselő fél esetében sem létezik.
Azt állította itt valaki, hogy a szovjetek nem tartották nyilván pontosan (vagyis szám szerint!) a veszteségeiket, pedig de.
Azt viszont én sem állítottam, hogy minden egyes szovjet katona sorsát rögzítették, vagyis hogy a nyilvántartásaik részletesek lennének.


Én meg csak annyit állítottam, hogy nagy a kontraszt a berakott 1945-ös igen részletes nyilvántartás és a 41-42-es zűrzavaros időszak becsült veszteségadatai között és hogy emiatt megy a mai napig a számháború a pontos szovjet veszteségek körül, szerintem ebben nincs különösebb vita közöttünk
Téma zárolva.
Az oldal megjelenítéséhez szükséges idő: 0.18 másodperc
Joomla templates by a4joomla