Az oldal semmilyen felelősséget nem vállal a hozzászólásokért!

Üdv, Vendég

TÉMA: I. világháború

Válasz/Re:I. világháború 2011 jan. 12 15:25 #51204

koszta írta:
Einer spinnt immer! írta:
Nem is volt első világháború csak második!!!


A kijelentés már önmagában paradoxon, hiszen ha nem lett volna első világháború, akkor második sem lehetne, mert akkor azt elsőnek hívnák.
Úgyhogy ezt inkább meg se hallottam/hallottuk. <br><br>Szerkesztette: koszta, Időpont: 2011-01-12 15:53


Csatlakozom az előttem szólóhoz!!!
Akkor minek a számozás, hogy második vh?

Sőt Foch marsall után: \"Ez nem béke, hanem fegyverszünet húsz évre!\" kijelentés után azt lehetne állítani, hogy nem volt II. vh., hanem csak I. vh., és 1939-től az elsőt folytatták...
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 jan. 12 15:43 #51206

  • Gipszj
Gipszj írta:
Oké. Még fölvetném az afrikai harcokat mint érdekességeket. Bár én nem mint a II. VH. előzményét tekintem az első világháborút. Szerintem legalább olyan mértékben befolyásolta a világot mint a II. Nem véletlenül hívják franciául is Grande guerre-nek. (nagy háború)<br><br>Szerkesztette: Gipszj, Időpont: 2011-01-11 17:32

Az első VH. (akkor még nem számozták, mert nem gondolták, hogy lesz másik is) alatt és után jelent meg a kommunizmus nagyban, a gyarmati országok rájöttek, hogy ők jelentősebbek mint hitték magukról, átrendeződött a világ súlypontja, összement a világ (hírközlés) stb.
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 jan. 12 18:13 #51210

  • koi
Gipszj írta:
Lehetne téma a csehek szibériai tevékenysége is, meg a Csendes-óceáni hadműveletek. További érdekes téma a német könnyűcirkálók kereskedelmi hajók elleni tevékenysége. A szárazföldi harcok is érdekesek,.
Nekem a Dresden története tetszik a német 1. vh-s hajóhadból.A fél brit flotta üldözte,és aztán a gőzkazánjai bekrepáltak,így bevégeztetett.
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 jan. 12 21:14 #51213

  • Einer spinnt immer!
Einer spinnt immer! írta:
Nem is volt első világháború csak második!!!


A fene omg, ezt a tesóm küldte be a nevemben! (Hú de lezúzom....)
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 jan. 31 17:45 #52112

  • Com. Hakapeszi
Gipszj írta:
Kíváncsi lennék a többiek véleményére: Ki nyerte a jütlandi tengeri csatát? A kisebb német hajóraj több angol hajót süllyesztett el mint fordítva.


Ha jól tudom, ez mai napig nem teljesen lezárt, de remélem mi azért csak düllőre jutunk benne. Szóval szerény véleményem szerint ( és ezt annak ellenére mondom, hogy a Hochseeflotte és a német tüzérség precizitása mindig is lenyűgözött) a britek nyerték az ütközetet. Veszteségeik jóval jelentősebbek voltak, és nem csakhogy kissebb volt a németflotta, de a kevesebb kilőtt gránáttal sokkal nagyob kárt okozott. Viszont azt szerintem figyelembe kell venni, hogy a harc elsősorban a csatacirkálók között folyt, két különböző célra épített csatacirkáló flotta között, mert ugye a német jóval erősebben páncélozott volt, mint a brit. Arról nem beszélve, hogy a biztonsági intézkedéseket is betartották a lőszerre vonatkozólag...
Ebből csak azt akarom kihozni, hogy a nagyobb brit veszteség, szerintem elsősorban a csatacirkálók elégtelenségének köszönhető, amely elégtelenségek a csatahajókra már nem voltak érvényesek. Szóval ha tegyük fel a harc elhúzodik és a csatahajóknak adják át a színpadot a britek számbeli és tüzérségi fölénye (gondolok itt a 15 hüvelykesekre) valószínűleg elég lett volna, hogy kiegyenlítse a németek védettségben és tüzérségük pontosságában élvezett fölényét és lehet, hogy megfordul a kocka.

Na összefoglalva, mivel a németek visszavonultak, a stratégiai győzelem Britanniáé volt, taktikailag meg a csatacirkálóikat legyőzték, de a csatahajóikat nem. Nem túl egyedi álláspont, sok újat gondolom nem mondtam, de én kb. így látom.

Aggasztó, hogy nem nagyon írt ide a Nagy Háborúhoz senki.<br><br>Szerkesztette: Com. Hakapeszi, Időpont: 2011-01-31 18:49
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 jan. 31 19:52 #52139

  • Gipszj
Másik ilyen kérdés Jütlanddal kapcsolatban Beatty és Jellicoe teljesítménye, különös tekintettel a háború második felére.
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 feb. 03 16:43 #52289

Jütland értékelése örök vitatéma
Ha a célokat nézzük inkább német siker, ők azért hajóztak ki, hogy kitörésük közben minél több angol hajót süllyesszenek el, de elkerüljék a főerőkkel vívott csatát, míg az angolok célja a német flotta csapdába csalása és tönkreverése volt. Bár egyik fél sem érte el a célját, a nagyobb kudarc az angoloké, akik a jelentős túlerejük dacára nemhogy nem semmisítették meg a német erőket, de még sokkal komolyabb veszteségeket is szenvedtek...
Más kérdés, hogy a sérült hajók tekintetében a németek sokkal rosszabbul álltak, ráadásul nehezebben pótolták a kiesett egységeket, így az angolok fölénye tovább nőtt.
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 feb. 03 19:24 #52312

  • Gipszj
Szerintem a britek célja a német flotta bezárása a kikötőikbe, ezen kívül-ha lehet-a német flotta elsüllyesztése volt
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 feb. 03 19:38 #52313

  • Com. Hakapeszi
A németek azért hajóztak ki, hogy áttörjenek a brit blokádon szerintem. A csata bebizonyította, hogy ez nyers erővel nem fog menni(vagy csak nagy veszteséggel) ezért többet nem próbálkoztak és a tengeralattjárókra koncentráltak. Ha a gyengítés lett volna a céljuk talán még kifutottak volna néhányszor.
A britek céljainak értékelésében Gipszjvel értek egyet.

Továbbra is úgy gondolom, hogy ha a brit csatahajók rendesen nekilódulnak, akkor a németeknek lehet, hogy rendesen el kezd vérezni az orruk.
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 feb. 04 00:16 #52341

\&quot;Szerintem a britek célja a német flotta bezárása a kikötőikbe, ezen kívül-ha lehet-a német flotta elsüllyesztése volt\&quot;
A háborús cél valóban ez volt, de a csatába úgy mentek bele, hogy a megfejtett német kódoknak köszönhetően a németek terveivel pontosan tisztában voltak és a céljuk az volt, hogy a német flottát egyszer és mindenkorra elintézzék, ez nem sikerült. A legfontosabb - a blokád - persze fenn maradt...
A német cél a szokásos volt, kifutni, minél több brit hajót meglepni és elsüllyeszteni esetleg a blokádon is áttörni és kerülni az összecsapást a főerőkkel. Sok minden ebből sem teljesült, de kicsúsztak a csapdából és a sajátjuknál nagyobb veszteséget okoztak az ellenfélnek.
\&quot;A németek azért hajóztak ki, hogy áttörjenek a brit blokádon szerintem. A csata bebizonyította, hogy ez nyers erővel nem fog menni(vagy csak nagy veszteséggel) ezért többet nem próbálkoztak és a tengeralattjárókra koncentráltak. Ha a gyengítés lett volna a céljuk talán még kifutottak volna néhányszor.\&quot;
Ezzel az érveléssel nem igen tudok mit kezdeni, ugyanis már agusztusban kifut újra a teljes flotta mindkét részről, de elkerülik egymást, majd októberben szintén...<br><br>Szerkesztette: karoton, Időpont: 2011-02-04 19:19
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 feb. 04 06:46 #52352

  • Com. Hakapeszi
Ezzel az érveléssel nem igen tudok mit kezdeni, ugyanis már agusztusban kifut újra a teljes flotta mindkét részről, de elkerülik egymást, majd októberben szintén...

Pardon:blush:.
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 feb. 04 18:16 #52429

Megbocsáthatatlan hiba Különösen, hogy éppen ma akadt a kezembe Peter I. Bosco rettenetes színvonalú könyve az első vh-ról, ami szintén erről ír...
Ha érdekel, Jütlandról magyarul Ronald H. Spector: Háború a tengereken c. könyvében olvashatsz a legrészletesebben, ugyancsak kitünő fejezet szól a csatáról John Keggan: I. vh. c. könyvében is, szerintem ez a két munka a legjobb a témában, de ott van még pl. Jack Sweetman (szerk): Admirálisok c. könyve is, itt Jellicoe-t tárgyalják ki.<br><br>Szerkesztette: karoton, Időpont: 2011-02-04 19:18
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 feb. 04 18:32 #52434

  • Com. Hakapeszi
John Keegan már tervben van egy ideje, úgyhogy őt mindenféleképp megnézem majd, de a többi ajánlását is köszönöm.
Azt esetleg megtudnád mondani nekem, hogy pontosan hányszor futottak ki a német csatahajók Jütland után?
És ugye annyiban legalább nem írtam badarságot, hogy tényleg inkább a búvárnaszádokra koncentráltak utána?

Válaszaid előre is köszönöm, jó belebotlani valakibe aki jártas a témában, de esetleg áttáncolhatnánk az O.M.M. szereplésére lassan.
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 feb. 04 23:01 #52498

A témában való jártasságtól azért messze vagyok, olvastam ezt-azt, de nem ez a szakterületem. Az ünnepek alatt olvastam ki a Keegan könyvet - igencsak vaskos, de nagyon megérte a rászánt időt -, ezért frissek az emlékeim.
Az általam említett Spector könyv két esetről ír: augusztus 18-án teljes német, majd válaszul a teljes brit flotta is kifut - már megint megfejtették a német üzeneteket, de a felderítési hibáknak köszönhetően elkerülik egymást, két brit könnyűcirkálót süllyesztenek el német búvárhajók ill. egy német dreadnought kap brit torpedótalálatot.
A másik eset októberben van, német torpedórombolók futnak ki csalinak, hogy a brit egységeket a német főerőkhöz csalják, de persze ez is már előre ismert a britek előtt, így amikor a németek erről tudomást szereznek, visszafordulnak.
Aztán 1917 januárjában megszületik a döntés, hogy februáról áttérnek a korlátlan tengeralattjáró-háborúra és végetérnek a nagy akciók.
Téma zárolva.

Válasz/Re:I. világháború 2011 feb. 05 06:46 #52505

  • Gipszj
Augusztusban is, meg októberben is kifut a német flotta nagy része, mindkét alkalommal a csatahajók is, de nem egy helyre. Olyan koncentrált flotta-akciót mint Jütland nem kockáztattak meg többet. A megtorpedózott csatahajó az SMS Westfalen volt, az E 23 brit tengeralattjáró volt a tettes.
Téma zárolva.
Az oldal megjelenítéséhez szükséges idő: 0.22 másodperc
Joomla templates by a4joomla