Az oldal semmilyen felelősséget nem vállal a hozzászólásokért!

Üdv, Vendég

Hadtörténelmi programok
(1 olvasó:) (1) Vendég
  • Oldal:
  • 1
  • 2

TÉMA: Hadtörténelmi programok

Hadtörténelmi programok 2011 máj. 09 07:27 #56591

  • Számvéber Norbert
Kedves Mindenki!

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum „Hadtörténelmi Délutánok” sorozata 2011. május 28-án, szombaton 13 óra 30 perckor folytatódik (helyszín: 1014, Budapest, Kapisztrán tér 2-4., II. emeleti „Tóth Ágoston” terem).

Ezúttal Soós Péter főhadnagy tart előadást „A Magyar Királyi Honvédség könnyűfegyverzete a második világháborúban” címmel.

Az előadást a szokásos fórumrész követi.

A belépés továbbra is ingyenes.

Minden kedves érdeklődőt sok szeretettel várunk!

Üdvözlettel:
Számvéber Norbert

Téma címe átnevezve.<br><br>Szerkesztette: koszta, Időpont: 2011-10-11 16:12
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 máj. 09 07:38 #56592

  • koszta
Hagyom a témát, de átneveztem, hogy ne legyen konkretizálva májusra.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 máj. 09 17:29 #56606

Ott leszel te is?<br><br>Szerkesztette: 101.Légideszant, Időpont: 2011-05-09 19:30
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 máj. 09 17:55 #56608

  • Számvéber Norbert
101.Légideszant írta:
Ott leszel te is?&lt;br&gt;&lt;br&gt;Szerkesztette: 101.Légideszant, Időpont: 2011-05-09 19:30


Mindegyiken ott vagyok, mivel én találtam ki az egészet és vagyok érte a felelős.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 okt. 11 17:09 #59430

  • Számvéber Norbert
Hadijáték, kiállítás, előadás és könyvbemutató Dunaharasztin: A kép rejtve van vendégek elől, jelentkezz be vagy regisztrálj a megtekintéshez.<br><br>Szerkesztette: Számvéber Norbert, Időpont: 2011-10-11 19:09
Csatolmányok:
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 okt. 11 17:47 #59433

  • Bazooka Joe
Ez a dkhe.hu nem működik. Van esetleg más elérhetőségük is? + kellene egy jobb minőségű plakát, mert ezen alig látni a betűket.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 okt. 11 20:05 #59435

  • koszta
Ha esetleg elküldöd nagyobb méretben e-mailben Norbi, akkor a friss hírekhez is kirakom.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 okt. 11 20:17 #59436

  • Bazooka Joe
Nah így már jobb!

A kép rejtve van vendégek elől, jelentkezz be vagy regisztrálj a megtekintéshez.<br><br>Szerkesztette: Bazooka Joe, Időpont: 2011-10-11 22:18
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 okt. 12 16:38 #59439

  • Zeki
Jézusom, de jó lehet egy ilyen!
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 okt. 24 07:45 #59561

  • Számvéber Norbert
Kedves Mindenki!

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum &amp;#8222;Hadtörténelmi Délutánok&amp;#8221; sorozata 2011. november 19-én, szombaton 13 óra 30 perckor folytatódik. Helyszíne: 1014, Budapest, Kapisztrán tér 2-4., II. emeleti &amp;#8222;Tóth Ágoston&amp;#8221; terem.

Elsőként kettős könyvbemutatóra kerül sor, amelynek keretében az alábbi köteteket mutatják be a szerzők:

Kiss László: Csatahajók az első világháborúban,

valamint

Számvéber Norbert: Páncélos-hadviselés a budapesti csatában, 1944. október 29-1945. február 13.

(A tervek szerint a köteteket az érdeklődők a bemutató helyszínén kedvezményesen meg is vásárolhatják!)


Ezt követően jómagam tartok előadást &amp;#8222;Páncélos-hadviselés a vietnami háborúban&amp;#8221; címmel. Az előadást az ehhez kapcsolódó szokásos vitafórum követi.

A műhelyvita szekcióban újabb kutatási eredményekről számolok be a német Tiger B nehézharckocsik budapesti harci alkalmazásáról 1944. október 15-17. között.

A rendezvényre való belépés továbbra is teljesen díjtalan.

Mindenkit nagyon sok szeretettel várunk!


Üdvözlettel:

Számvéber Norbert


UI: A terem korlátozott befogadóképessége miatt kérem a részvételi szándékot a szamveber pont norbert kukac hm-him pont hu e-mail címen mielőbb jelezni! Köszönöm!
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 okt. 24 13:53 #59564

  • Bazooka Joe
Nem is tudtam, hogy más korszakok páncélos hadviselésével is foglalkozol. Pontosan akkor mik is a te kutatási területeid?
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 okt. 24 16:29 #59566

  • Számvéber Norbert
Bazooka Joe írta:
Nem is tudtam, hogy más korszakok páncélos hadviselésével is foglalkozol. Pontosan akkor mik is a te kutatási területeid?


A kutatási területem a második világháború páncélos-hadviselése.
A többi korszak páncélos-hadviselése csak érdeklődési területem.
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 nov. 02 08:29 #59667

Kedves Norbert!

Az alábbi I. világháborús kérdésekben szeretném a véleményedet, segítségedet kérni a szakszerű fordítások tekintetében. (Ezeket a kifejezéseket korabeli tábori levelezőlapokon találtam, remélem jól írtam őket, bár néhol nehéz az elmosódott bélyegzőket elolvasni.)


Gruppenkommando d. (der?) vereinigten Marschformationen = Összevont menetalakulatok csoport-parancsnoksága?
K. u. K. Kriegsministerium Kriegsforscheramt = cs. és kir. Hadügyminisztérium Háborús Kutató Osztálya?
Marschformationen = menetalakulatok
Militärzensur Sitz der Kommission: Kassa = katonai cenzúrahivatal kassai állomáshellyel?
Platzkommando = állomáshely-parancsnokság?
Proviantur = Élelmezés(i) Hivatal?
Verlustgruppe = Veszteségi Osztály?

Ezen kívül találtam ilyen ezredeket is:
Magyar királyi 51. népfelkelő (gyalog?)ezred
Magyar királyi 31. népfelkelő (gyalog?)ezred
Magyar királyi 3. hadtáp menetezred

Viselték-e a honvéd jelzőt, vagy helyes-e az alábbi?
Pl.: Magyar királyi 51. honvéd népfelkelő gyalogezred?
vagy m. kir. 3. honvéd hadtáp menetezred?

Megtisztelő segítségedet előre is köszönöm!
(Elnézést mindenkitől, hogy ebbe a rovatba írtam a kérdéseimet!)

Üdvözlettel:

Kamikaze
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 nov. 02 11:46 #59672

  • Számvéber Norbert
Kedves Kamikaze!

Gruppenkommando d. (der?) vereinigten Marschformationen = Összevont menetalakulatok csoport-parancsnoksága? Rendben.

K. u. K. Kriegsministerium Kriegsforscheramt = cs. és kir. Hadügyminisztérium Háborús Kutató Osztálya? Rendben.

Marschformationen = menetalakulatok helyett a korabeli szaknyelv menetalakulásokat említett.

Militärzensur Sitz der Kommission: Kassa = katonai cenzúrahivatal kassai állomáshellyel? katonai ellenőrző bizottság kassai kirendeltsége

Platzkommando = állomáshely-parancsnokság? térparancsnokság (a helyőrségparancsnoksághoz hasonló, de annál szűkebb jogkörű pság.

Proviantur = Élelmezés(i) Hivatal? Rendben.

Verlustgruppe = Veszteségi Osztály? Rendben.

Ezen kívül találtam ilyen ezredeket is:
Magyar királyi 51. népfelkelő (gyalog?)ezred Ez nem stimmel. A legmagasabb hadrendi számú m. kir. népfelkelő gyalogezred a 34. volt.
Magyar királyi 31. népfelkelő (gyalog?)ezred Rendben.
Magyar királyi 3. hadtáp menetezred Rendben.

Viselték-e a honvéd jelzőt, vagy helyes-e az alábbi?
Pl.: Magyar királyi 51. honvéd népfelkelő gyalogezred?
vagy m. kir. 3. honvéd hadtáp menetezred?

A népfelkelő gyalogezredek és a menetalakulatok a \&quot;honvéd\&quot; jelzőt nem viselték.


Adatok forrása: dr. Kiss Gábor szds., a HM HIM HL első világháborúval foglalkozó referense.

Üdv:
Számvéber Norbert
Téma zárolva.

Válasz/Re:Hadtörténelmi Délutánok 2011 nov. 02 15:28 #59680

Nagyon szépen köszönöm a gyors reagálást!

Magyar királyi 51. népfelkelő (gyalog?)ezred Ez nem stimmel. A legmagasabb hadrendi számú m. kir. népfelkelő gyalogezred a 34. volt.

Igen! Akkor valószínűleg az 51. népfelkelő menetezred (és nem gyalogezred) lehetett, mivel csak az ezred szó szerepelt az eredeti tábori levelezőlapon.

És, ha jól tudom, akkor többnyire csak a gyalogezredekről készültek önálló kiadványok (emlékkönyvek) az I. vh. után, míg a menetezredekről (pláne zászlóaljakról) alig van valami infó.
Bár gondolom a HM HIM HL-nál, vagy Bécsben lehetne ezekről többet megtudni!

Mégegyszer köszönöm szépen! Sokat segítettél!

Üdv:

Kamikaze
Téma zárolva.
  • Oldal:
  • 1
  • 2
Az oldal megjelenítéséhez szükséges idő: 0.23 másodperc
Joomla templates by a4joomla