Zeki írta:
Kérdezted egy másik részben, hogy mi volt a mongolok sikereinek az oka. annak, hogy elég sokáig képesek voltak Kelet-Európát uralni, illetve be-be törni Közép-Európába. A válasz nem nehéz. Keleten akkoriban még nem alakult ki egy erős kezű ország, birodalom, királyság...
Sok kis fejedelemség harcolt egymással, így önmagukat gyengítették. A tatárok támadásakor sorra elestek ezek a fejedelemségek, majd később az egyik vállalta a tatároknak azt a feladatát, miszerint ők szedik be az adót a mongol birodalomban. Így ez a fejedelemség megerősödött és túlnőtte a gyengülő mongol birodalmat.
Rómaiknál, hogy mi volt a sikereik oka, Hát a szervezett hadsereg, és a kezdeti egységes vezetés, illetve a kitűnő politikusok, reformok, stratégiai húzások.
Némi adalék:
A Tatár birodalmat párhuzamba állítani a Római birodalommal, nagy bátorság.
A Tatár birodalom elsősorban egy hódító katonai expanzió volt, és legfeljebb militáris közigazgatással rendelkezett, bár megpróbáltak államalakulattá szerveződni, ez azonban a portyázó, nomád életvitelű és erre szocializált népnek nem is sikerülhetett.
Volt-e pl. a Mongol-Tatár birodalomnak fővárosa? (Kublaj kán idejében volt, de ki tudja a nevét, és a politikai, közigazgatási szerepét?)
A lovas-nomád tatárok militáris szervezettsége kiemelkedő volt, de, annak ellenére, hogy Ázsiában az egyes iszlám területeket, városokat az uralmuk alá hajtották, a közigazgatási feladatokat, az államalakulat rendjét, a helyi szokásjogra, vezető rétegre bízták, csak az adójellegű szolgáltatásokat várva el a helyi lakosságtól.
Sem a közrend, sem az egyéb állami feladatok ellátásában nem vállaltak szerepet.
Így aztán a birodalmat nem is lehet államalakulatnak nevezni, hanem - egyfajta - megszálló erőnek, amely nem kívánt egyébről gondoskodni, mint a saját jövedelmeinek biztosításáról.
Ezzel szemben a Római birodalom az expanzión túl egységes közigazgatást, és politikai irányítást vezetett be, egységes pénzügyi rendszert, védelmi erőket, oktatást, kereskedelmet, stb., stb., tehát romanizálta az elfoglalt területeket.
A Tatár birodalom bukását az államképzés hiánya, míg a Rómaiét a politikai réteg vezetési alkalmatlansága okozta azzal, hogy képtelen volt a népvándorlási nyomás kezelésére és leküzdésére.
Ennek ellenére a Római birodalom hatásait a mai napig az egész világ integránsan beépítve használja a saját civilizációjában, míg a Tatár birodalom nem volt ilyen hatással a civilizációkra.
És egyetértésben Zekivel:
Amikor Kelet-Európában megjelentek a primitív, de központosított államalakulatok (pl. a Kijevi Rusz), ezek már képesek voltak olyan gátat állítani a Tatár hordák elé, hogy azok elvesztették szervezettségüket, utánpótlásukat, és vagy beleolvadtak a helyi társadalmakba, vagy elpusztultak. Mindenesetre, mint szervezett militáris alakulat szétestek, mert képtelenek voltak az államalkotásra.